Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Zaužívaný názov: Noni
Latinský názov: Morinda citrifolia

NONI je tropická rastlina dorastajúca až do výšky 5 - 6 metrov, rastúca prevažne na Havaji, vo Francúzskej Polynézii (Tahiti), v Malajzii a v Indii. Jeho cennou súčasťou sú jeho plody, z ktorých tradiční domorodí obyvatelia už celé storočia vyrábajú tzv. noni džús, ktorý je v posledných rokov predmetom veľkého skúmania vedcov.

Morinda Citrifolia, ľudovo nazývaná Noni obsahuje podľa niekoľkých prameňov až 200 rôznych látok, ktoré sú biologicky aktívne. Medzi ne patria: vitamíny A,C,E, celá skupina vit. B, vrátane B12, minerály (vápnik,draslík, horčík, fosfor, sodík, železo, chróm, selém, zinok) vláknina (zvlášť rozpustná pektinová časť), niekoľko desiatok rôznych antioxidantov, nenasýtene mastné kyseliny (linelová, palmitová, stearová a olejová) prírodné cukry a iné.

Najdôležitejšou zložkou Noni je proxeronín, ktorý je súčasťou xeroninového systému. V priebehu skúmania proxeroninu v rôznych rastlinách sa prišlo na to že Noni obsahuje 40x viac proxeroninu ako ananás. A v čom je proxeronin taký významný? Proxeronín, ktorý dodá Morinda Citrifolia sa v bunkách za pomoci enzýmu proxeroninázy, živín a fytochemikálií premení na malý a prchavý alkaloid xeronin. Xeronín je životne dôležitou súčasťou buniek u ľudí, ale aj zvierat. Bez neho nemôžu bunky vykonávať množstvo funkcií. Xeronín udržuje správnu funkciu buniek a obnovuje poškodené bunky.

Šišticovité plody NONI sú najbohatším zdrojom všetkých uvedených látok a tiež koreň, ktorý obsahuje antrachinóny obsahujúce látku damnacanthal a nordamnacanthal. Táto látka účinne tlmí rast a aktvitu nádorových buniek. Výskum v Japonsku tiež poukázal nato, že táto látka účinkuje na úrovni tzv. RAS buniek, predchodcov mnohých nádorových bujnení. Damnacanthal narúša krvné zásobovanie nádorov.

Ďalšie výskumy hovoria o výraznej schopnosti NONI vyrovnať v organizme tvorbu oxidu dusnatého. Priaznivé účinky oxidu dusnatého na organizmus človeka boli popísané v r. 1980 a 1998 vedcami a lekármi, ktorí boli navrhnutí na Nobelovu cenu. Oxid dusnatý sa tvorí v stene tepien a udržuje priesvit cievncyh stien, prispieva k normalizácii krvného tlaku a bráni vzniku krvných zrazenín.

Liečivé účinky noni pôsobia tak preventívne ako aj pri chronických ochoreniach. Podporuje a chráni organizmus. Podľa skúseností zahraničných lekárov a iných zdravotných profesionálov je tahitský noni džús dôležitou súčasťou našej výživy. Umožňuje predchádzať závažným ochoreniam a je výborným doplnkom liečby rôznych ochorení a pôsobí regeneračne na celé funkčné systémy organizmu.

 

Súhrn účinkov NONI:

- autoimunitné ochorenia

- alergie

- Crohnova choroba

- choroby obličiek a močových ciest

- chronický únavový syndrom, napr.po prekonanej infekčnej mononukleóze

- plesňové ochorenia

- nádorové ochorenia (znižujú sa vedľajšie účinky pri chemoterapii a ožarovaní)

- regeneruje ochorenia pohybového aparátu (artritída, reumatizmus)

- zápaly ciev, znižuje vysoký krvný tlak

- zlepšuje psychický stav (napr. pri depresiách)

- účinkuje pri nádváhe, cukrovke, zápaloch

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

 

Zdieľať