Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Zaužívaný názov: Amalaki, indický egreš
Latinský názov: Emblica officinalis (Phyllanthus emblica)

 

Amalaki rastie ako strom s odlupujúcou sa kôrou. Chuťovo je trpký, osviežujúci, organizmus vnútorne ochladzuje. Liečivé účinky majú plody, ktoré dozrievajú na jeseň a sušia sa.

Vynikajúci extrakt z ovocných plodov má omladzujúce účinky. Je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C, obsahuje ho 30x viac než v pomaranči a 8x viac ako v padaradajkách. Naviac v amalaki se nachádza vitamín C, ktorý zostáva v rovnakej koncentrácii aj po tepelnej úprave. resp. vysušení. Ďalej obsahuje chróm, zinok, meď, aminokyseliny, flavonoidy a karotenoidy. Amalaki obsahuje taktiež veľké množstvo vlákniny. Obsiahnuté polyfenoly vysvetľujú vynikajúci posilňujúci účinok.

Amalaki má významné antioxidačné a regeneračné účinky. Ako silný antioxidant chráni telo pred pôsobením škodlivých voľných radikálov uvoľňovaných pri metabolizme a z potravy.  Jedlá dužina plodu obsahuje kyselinu askorbovú v koncentrácii 160-krát vyššej v porovnaní s hodnotami jablka. Ako antioxidant je vhodný aj pre športovcov.

Pôsobí proti nafukovaniu, pomáha pri hojení vredov, znižuje prekyslenie organizmu. Má dokonca protizápalové účinky na žalúdok a črevá. Pomáha pri zápche, vhodný je pri dyspepsii, zápaloch čriev, aj pri chronickej hnačke a zápche a proti zvracaniu.

Používa sa aj ako vlasové a cievne tonikum. Znižuje krvnú zrážanlivosť, kontroluje krvný tlak, čistí krv, chráni pred krvácaním z nosa. Vďaka výborným regeneračným účinkom posilňuje kosti, zuby a vlasy, pomáha pri šedivení vlasov, pomáha pri osteoporóze a taktiež pri hemeroidoch. Zvyšuje počet červených krviniek pri anémii.

Podporuje imunitný systém proti bakteriálnym a virusovým infekciám, vhodný je aj pre alergikov. Pomáhá pri očných chorobách ako zákal a glaukóm (zelený zákal). Pôsobí výrazne účinne na obličky a močový mechúr. Svoj pozitívny účinok má aj pri ekzémoch a kožných vyrážkach. U diabetikov reguluje hladinu krvného cukru. Je súčasťou účinnej detoxikačnej trojkombinácie Triphala.

 

Súhrn účinkov Amalaki:


- silný antioxidant


- regeneračný účinok na celý organismus


- podpora imunity


- účinok proti prekysleniu


- posilňuje zrak a obličky


- posilňuje kosti a vlasy

 

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

 

Zdieľať