Strom, ktorý je uschnutý alebo silno napadnutý kôrovcom, sa, bohužiaľ, nedá zachrániť. Je potrebné ho okamžite vyrúbať, vyvrátiť peň a spáliť, aby sa škodcovia nerozšírili na zdravé rastliny.
Ak však poškodenie nie je také vážne, môžete sa pokúsiť škodcov zbaviť. Pravda, ľudové metódy sú podľa odborníčky z internetového vydania ‚BelNovosti‘, vedkyne-agronómky a krajinného dizajnérky Anastasie Kovrignyh, bezmocné: bude potrebné vyhľadať pomoc špeciálnych insekticídov, ktoré môžu byť chemické alebo biologické.
Ak sa však na strome nachádzajú jednotlivé otvory, larvy je možné odstrániť mechanicky.
Ako sa zbaviť kôrovcov ručne
Mechanické odstraňovanie a ničenie parazitov je účinné len v počiatočnom štádiu, keď kôrovec práve začal napádať strom a v kmeni sú len niektoré diery.
Ak sú diery oveľa väčšie a pod rastlinou spozorujete zaprášené svetlé piliny, je lepšie použiť špeciálne prípravky.
Na to budete potrebovať ostrý a vopred vydezinfikovaný nôž, ktorým musíte vyčistiť okolie diery.
Postupujte tak, že na kôre urobíte úhľadný rez a roztiahnete ju, aby ste určili smer pohybu.
Následne cez priechod prestrčte dlhý a pružný kovový drôt.
Raz za čas drôt odstráňte a skontrolujte – skôr či neskôr nájdete na konci drôtu uviaznutú larvu, ktorú je potrebné rozdrviť. Potom otvor opatrne utesnite záhradníckym lakom.
Rovnako treba postupovať aj pri zvyšných otvoroch.
Myslím si, že aj napriek účinnosti mechanického odstraňovania kôrovcov rukami by mal byť dôležitým krokom aj preventívny monitoring stromov. Ak by sme viac dbali na prevenciu, možno by sme sa vyhli núdzovým opatreniam. Čo si myslíš, je prevencia kôrovcov rovnako dôležitá ako ich následné odstraňovanie?