Ako sa starať o jahody v septembri: zoznam najpodstatnejších vecí

Starostlivosť o jahody v septembri možno nazvať štandardnou, ale práve v tomto období sa začína príprava bobuľovín na zimu.‘.

Je príliš skoro myslieť na zakrývanie jahôd, ale je čas dať kríky do poriadku, vykonať prerezávanie, kŕmenie, ošetrenie proti chorobám a škodcom.

Odborníčka nášho časopisu Anastasia Kovrignyh, agronómka a krajinárka, zostavila zoznam najdôležitejších vecí, ktoré treba urobiť.

Prerezávanie

Ak nie je potrebné pestovaný kultivar šľachtiť, fúzy by sa mali strihať vo vzdialenosti 10 cm od samotnej základne kríka.

Tým, že sa ušetrí námaha pri pestovaní fúzov, ker vytvorí viac púčikov.

Nezabúdajte na odrezávanie listov poškodených škodcami a hubami.Mladé a zdravé kríky nie je potrebné strihať.

Ošetrenie

Jahody by sa mali chrániť proti múčnatke, hnilobe a škvrnitosti.

Najčastejšími škodcami sú hraboše, roztoče a slimáky.

Od chorôb používajte fytosporín alebo jeho analógy podľa návodu a proti škodcom ‚Karbofos‘, ‚Actellik‘, ‚Topaz‘, Bordeauxskú tekutinu (1 %) proti plesniam alebo roztok jódu (5 kvapiek na 10 litrov vody).

Zalievanie

Pokračujte v zalievaní s frekvenciou 3 – 4 krát za mesiac teplou, usadenou vodou ráno alebo večer.

Hnojivá

Na jeseň sa odporúča komplexné hnojivo.

Milovníci organických látok prinášajú roztok hnoja (1:10), kuracieho hnoja (1:20), ako aj dreveného popola (1 šálka na vedro vody).

Pôda

Po vykonaní všetkých postupov by sa mala pôda nakypriť a malo by sa vykonať opelenie a prekyprenie.

Peter

Author: Peter

Volám sa Peter a venujem sa písaniu článkov o ajurvéde, starovekej medicíne. Fascinuje ma, ako táto veda dokáže prirodzene harmonizovať telo, myseľ a dušu. V mojich článkoch vám prinášam praktické rady, ako aplikovať ajurvédu do každodenného života pre zdravší a vyrovnanejší život.

One Reply to “Ako sa starať o jahody v septembri: zoznam najpodstatnejších vecí”

  1. Kritizujem metódy ošetrenia jahôd popísané v článku. Síce sú uvedené prostriedky proti chorobám a škodcom, no neposkytuje sa žiadna primeraná alternatíva pre tých, ktorí preferujú prírodné riešenia. Čo by ste odporučili šetrnejší spôsob ochrany rastlín pre tých, čo sa obávajú chemických prostriedkov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *