Ako sa líši aeróbne kompostovanie od anaeróbneho spracovania: tip pestovateľa dačoho

Vo väčšine prípadov sa pestovatelia dačoho tak či onak podieľajú na výrobe kompostu, hoci nie vždy vedia, aký typ hnojiva si vybrali.

Ako sa ukazuje, rozdiel nie je len vo zvolenej metodike.

Výrobné časy a úžitkové vlastnosti sú výrazne odlišné.

Aké sú hlavné rozdiely medzi hlavnými metódami kompostovania?

Aeróbne kompostovanie

Treba si uvedomiť, že ide o výrobu hnojiva za priamej účasti kyslíka.Na tento účel nemusia byť všetky zložky pevne naskladané a udupané.

Hnojivo sa musí pravidelne pretrepávať.

Môže sa použiť po troch mesiacoch.Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu, vrchnú vrstvu by mala tvoriť zemina.Niekedy sa používa aj rašelina.

Anaeróbna metóda

Metóda je založená na úplnej neprítomnosti kyslíka počas výrobného procesu.V dôsledku toho získame maximálne využiteľný kompost, ktorý v ničom nezaostáva za humusom.

Je potrebné jednoducho rozložiť zložky v jame v hustej vrstve a po zablokovaní prístupu kyslíka hustou fóliou.Nepríjemný zápach bude prítomný, ale takýto kompost je mnohonásobne užitočnejší.

Pripravenosť hnojiva prichádza zvyčajne po roku.

Peter

Author: Peter

Volám sa Peter a venujem sa písaniu článkov o ajurvéde, starovekej medicíne. Fascinuje ma, ako táto veda dokáže prirodzene harmonizovať telo, myseľ a dušu. V mojich článkoch vám prinášam praktické rady, ako aplikovať ajurvédu do každodenného života pre zdravší a vyrovnanejší život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *