Vo štvrtok zasiahne Zem obrovská slnečná búrka, ktorá by mohla vyvolať výskyt polárnej žiary v oblastiach južnejšie ako zvyčajne. Slnko, podľa agentúry AFP, sa približuje k vrcholu svojej cyklickej aktivity. Tento vrchol 11-ročného cyklu vyústil v máji do najsilnejšej slnečnej búrky od roku 2003, ktorú vyvolala séria výronov koronálnej hmoty zo Slnka.
Keď tieto častice dorazia na Zem, narušujú magnetické pole, čo často vedie k ohromujúcim polárnym žiaram, ako aj k rušeniu vysokofrekvenčnej komunikácie, problémom pre satelity a preťaženiu elektrickej siete.
Shawn Dahl z Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) v USA odhadol, že búrka dorazí na Zem vo štvrtok okolo poludnia a jej účinky budú pretrvávať až do piatku.
Častice sa pohybujú rýchlosťou 4 000 000 kilometrov za hodinu, čo zodpovedá úrovni geomagnetickej búrky 4 na päťstupňovej škále. Búrka v máji dosiahla maximálnu úroveň. Presnejšie predpovede sa dajú urobiť len 15 až 30 minút pred dopadom, keď búrka zasiahne satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme.
Federálna agentúra pre riadenie krízových situácií (FEMA), ktorá už teraz čelí tlaku z dôvodu zvládania následkov hurikánu Helen a prichádzajúceho hurikánu Milton, bola informovaná, poznamenal Dahl, a spolu s prevádzkovateľmi elektrických sietí v Severnej Amerike sa prijímajú potrebné opatrenia proti preťaženiu.
V októbri 2003 spôsobila slnečná búrka výpadky elektrickej energie vo Švédsku a ovplyvnila energetické infraštruktúry v Južnej Afrike.
V máji poľnohospodári v USA Stredozápade zaznamenali poruchy v systémoch GPS a búrka spôsobila problémy s vysokonapäťovými transformátormi, hoci výrazne nenarušila fungovanie elektrickej siete. V dôsledku porúch sa musela korigovať obežná dráha viac ako 5 000 satelitov.
Za predpokladu jasnej oblohy a minimálneho svetelného znečistenia by mala byť polárna žiara viditeľná až do severnej Kalifornie a Alabamy na juhu Spojených štátov.