Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

OČISTA PEČENE

Pečeň je orgánom, ktorý zodpovedá za veľa metabolických procesov – rozkladanie látok, tvorbu bielkovín, tvorbu cholesterolu, ale hlavne spracovanie a vylučovanie škodlivín vrátane alkoholu a hormónov žlčovými vývodmi. Pečeň filtruje liter a pol litra krvi za minútu!

Takmer každý človek trpí poruchou funkcie pečene. Odstránením žlčových kamienkov z pečene a žlčníka spolu so správnou stravou a režimom možno odstrániť veľa zdravotných problémov.

Správna funkcia pečene udržuje rovnováhu a zdravie. Vo svojej praxi sa stretávam s častým oslabením pečene, ktorú možno diagnostikovať meraním pulzu podľa Ájurvédy skôr ako sa porucha prejaví na zvýšených pečeňových testoch. Často býva príčinou prekonaná alebo prebiehajúca infekčná mononukleóza, nesprávna strava, tukovatenie pečene pri nadváhe, vyššia konzumácia alkoholu a pod.

Väčšina z nás má v pečeni veľa malých kamienkov, ktoré sa tvoria v žlčových vývodoch pečene. Západná medicína rozoznáva iba kamene v žlčníku a len tie kontrastné, ktoré sa zobrazia na ultrazvuku. Analýzou však môžeme zistiť rozšírenie pečeňových žlčových vývodov, blokovaných kamienkami zloženými z kalciových solí a žlčových farbív, neviditeľných na ultrazvuku.

Pečeňové enzýmy v krvných testoch sa zvyšujú až v prípade väčšieho poškodenia pečeňových buniek (pečeň funguje relatívne normálne aj keď je poškodenie väčšie ako 60%). Žlč zodpovedá za metabolizmus tukov, vstrebávanie vápnika, vylúčovanie škodlivín pečeňou, udržiavanie acidobázickej rovnováhy a za udržiavanie správnej črevnej mikroflóry.

Pečeň tvorí viac ako 1 liter žlče denne. Žlčové kamienky v pečeni narúšajú procesy trávenia, vylučovania škodlivín, funkciu pľúc, obličiek, hrubého čreva. Uvoľnením žlčových vývodov v pečeni a žlčníku sa okysličí krv a orgány a do buniek sa privádza viac živín. Z tela sa vylúči obrovské množstvo škodlivín a obnoví sa správna funkcia nervového systému a žliaz.

Očista pečene je veľmi účinná pri liečení mnohých zdravotných problémov, ako sú: choroby pečene a žlčníka (bolesť v pravom boku, cirhóza, mononukleóza, borelióza, vysoký cholesterol, zápal pečene a žlčníka, žltačka), ochorenia ústnej dutiny (afty, herpes, zubné kazy), zažívacie ťažkosti (nadúvanie, plynatosť), choroby čriev, bolesti chrbta, kĺbov, dna, osteoporóza, únava, sexuálne poruchy, psychické ochorenia, alergie, choroby srdca a ciev, obezita, poruchy imunity, poruchy spánku, choroby obličiek, kožné choroby, hormonálne poruchy a iné.

V ajurvédskej medicíne sa na detoxikáciu používajú veľmi účinné byliny, tzv. hepatoprotektíva, ktoré v západnej medicíne nenachádzame. Vo svojej praxi používam niektoré byliny, ktoré majú výrazný účinok na regeneráciu, ale aj choroby pečene a obličiek. Zmeny sa dajú overiť na krvných testoch. Jednou z najúčinnejších bylín najmä na pečeň je Kutki – Picrorrhiza kurroa. Jedná sa o rastlinu, ktorá rastie v Himalájach a v súčasnej dobe hrozí nedostatok tejto liečivej byliny. V liečbe sa používa odnožie alebo stonky. Ide o horké tonikum, čo predurčuje jej účinky. 

Najväčším dôvodom, pre ktorý sa Kutki používa v Ajurvédske medicíne, sú jej vynikajúce účinky na pečeň. Picrorrhiza podporuje tvorbu žlče v pečeni a vylučovanie žlče zo žlčníka. U zvierat chránila picrorrhiza pečeň pred účinkami viacerých pečeňových toxínov až štyrikrát silnejšie ako silymarín čo je látka nachádzajúca sa v byline pestrec mariánsky. Znižuje tiež riziko rakoviny pečene spôsobené rôznymi chemickými látkami.V niektorých štúdiách bola úspešne liečená žltačka kombináciou byliny Kutki a minerálov.

Nektár nesmrteľnosti, Amrita čiže Guduči (Tinospora cordifolia) má dôležitý účinok pri chorobách pečene. Používa sa ako imunomodulátor pre potlačenie imunity pri žltačke a pečeňovej fibróze. Zistilo sa, že rastlina je účinná pri prevencii fibróznych zmien a napomáha regenerácii pečene pri hepatickej toxicite vyvolané pôsobením drog.

Bhumyamalaki (Phyllantus niruri) pôsobí navyše pri obličkových aj žlčových kolikách, najmä poruchách pečene, vrátane hepatitídy (žltačke), kedy tlmí zápal a tvorbu kameňov v žlčníku, pečeni a v obličkách. V tejto indikácii sa najčastejšie používa v ájurvédskej medicíne. Účinok týchto bylín sa skúmala pri žlčových a ľadvinových kameňoch vo viac než v 100 štúdiách a zaznamenala 94% úspešnosť.

Pri užívaní uvedených bylín a zároveň dodržovaní určitých zmien v životospráve dochádza nielen k subjektívnemu, zlepšeniu, ktoré mi pacienti oznamujú (zvýšenie pocitu energie, zníženie únavy), ale aj k normalizácii pečeňových testov a k zníženiu hodnôť cholesterolu, kyseliny močovej už po niekoľkých mesiacoch liečby.

LKC je produkt, obsahujúci zmes bylín určených na detoxikáciu pečene, žlčníkových ciest a obličiek. Bylina Kutki obsiahnutá v tomto produkte výrazne podporuje detoxikáciu a činnosť týchto orgánov. Pomáha pri stukovatelej pečeni, pri pozitívnych hepatálnych testoch a pri zvýšenej kyseline močovej.

Autor článku: MUDr. David Frej

                    internista a ajurvédsky lekár

 

Zdieľať