Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

5-prvkov-ajurvedyKvasinky z pohľadu ajurvédskej medicíny

 

Kvasinky patria k normálnym obyvateľom nášho čreva. Ich množstvo je regulované kvalitou a množstvom črevnej mikroflóry. Ak sa táto krehká rovnováha posunie k ich premnoženiu, hlavne typu Candida albicans, začnú sa toxíny kvasiniek dostávať do krvného obehu, čo je charakterizované únavou, poruchou imunity, zvonením v ušiach, poruchou trávenia a inými prejavmi.

 

Západná medicína sa zameriava na odstránenie kvasiniek, ajurvédska medicína sa zaoberá príčinou, teda dôvodom, prečo sa kvasinky premnožili. Ajurvéda považuje za hlavnú príčinu premnoženia kvasiniek nedostatočný tráviaci oheň AGNI, pri ktorom vzniká ÁMA, teda toxíny. Tie sa vstrebávajú, buď do krvného riečišťa alebo do lymfatického systému.

To vytvorí základ pre mnohé zdravotné problémy, napríklad opakujúce sa gynekologické infekcie. Ak je nedostatočne silné trávenie, potrava sa v tenkom a hrubom čreve kvasí, čím dochádza k inhibícii normálnej probiotickej flóry. Cestou portálneho žilového systému sa ÁMA (toxíny) dostanú z čreva do pečene.

Z pohľadu Ajurvedy dochádza k poruche výživy jednotlivých tkanív, ktorého výsledkom je skôr či neskôr úbytok vitality a imunity organizmu.

Ako vrátiť kvasinky do správnych medzí?
Ajurveda na to používa dve cesty - jedna správne upraví trávenie - tráviaci oheň AGNÍ a druhá upraví imunitu. Úprava je individuálna, podľa toho či prišlo k Vata, Pitta alebo Kapha prerastaniu kvasiniek. Teda záleží od toho, ktorá dóša je v tele v nerovnováhe.

Tipy pre životný štýl ako udržať kvasinky v správnych množstvách

Ak ste pocítili na sebe príznaky premnoženia kvasiniek, upravte svoj životný štýl v zmysle stravovania, režimu spánku, pohybových a relaxačných aktivít. Dodržiavajte správny režim spánku.

 

Naše rady:


 Vstávajte denne medzi 5.00 - 7.00 hodinou
 Zjedzte obed medzi 12.00 - 13.00 hodinou
 Večerajte medzi 17.00 - 19.00 hodinou
 Ľahnite si do postele medzi 21.00 - 22.00 hodinou
 Urobte si automasáž teplým sezamovým olejom (možná je aj návšteva ajurvédskeho centra)
 Urobte si z obeda vaše hlavné jedlo dňa - najväčšie a najviac uspokojujúce
 Večera a raňajky by mali byť ľahké. Uprednostnite potraviny, ktoré sú čerstvo pripravené. Vyhnite sa ohrievaným zvyškom, mrazeným, konzervovaným alebo spracovaným potravinám.
 Popíjajte prevarenú vodu často počas dňa (raz za 1 alebo 2 hodiny alebo ľubovoľne často) - to vám pomôže udržať tráviaci oheň živý a spláchne ÁMU zo systému. Ak máte pocit úzkosti, strachu, popíjajte tiež prevarenú vodu, pôsobí aj na nervový systém.
 Chodte na čerstvý vzduch a pravidelne cvičte (najlepšie vonku) napríklad prostredníctvom rannej alebo večernej prechádzky, cvičte pozdrav slnku alebo iné jogové ásany.

 

Extra tipy na stravovanie:


 Jedzte v pokojnom prostredí.
 Jedzte tri jedlá denne a vyhnite sa desiatam
 Jedzte len vtedy, keď máte hlad (nie chuť!), ak máte už strávené posledné jedlo.
 Prestaňte jesť, keď máte pocit spokojnosti, ale ešte nie ste úplne plný (asi 1/2 až 3/4).
 Seďte ticho po dobu najmenej piatich minút po jedle na podporu trávenia.
 Vyhnite sa studeným jedlám alebo nápojom, najmä potravinám a nápojom vybratým priamo z chladničky .
 Vyhnite sa ťažkým jedlám na večeru, vrátane ťažkých dezertov, jogurtov, syrov, mastných jedál a samozrejme vyprážaným jedlám.


Ayurveda vie všetko o tom ako súvisí dobré trávenie s cyklami v prírode a počas dňa. Kombinácia návrhov na úpravu stravovania a životného štýlu vám pomôže odstrániť kvasinky, pomôže podporiť telo v znovuzískaní správnej rovnováhy, ktorá navodí samoliečenie organizmu prirodzenou cestou.


Zdroje informácií:
Sharma, P.V. Cakradatt, Chaukhambha Orientalia. New Delhi, India. 1994.
Altha Vale, V.B. Basic Principles of Ayurveda, Bombay India. 1980.
Bhishagratma, K.L. Shusshruta Samhita, Vols. 1 and 2, Varanasi, India. 1981.
Sharma, P.V. Caraka Samhita. Vols. 1 and 2. Varanasi, India.
Devaraj, T.L. The Panchakarma Treatment of Ayurveda. Dwanwantari Orientalia Publication, Bangalore, India. 1986.
Chopra, R., and De, P. The action of sympathomimetic alkaloids in Sida cordifolia. Ind. J. Med. Res. 18 (1930): 467.

 

Zdieľať