Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

ŽENSKÉ BYLINY

Shatawari v preklade  shata(sto) wari(krát) – Asparagus Racemosa – Indická špargľa
Rastie v nížinách, v horách a v záhradách. Na spracovanie sa používa koreň. Zvyšuje ODŽAS - základnú esenciu v tele, imunitu. Ak sú správne vyživované tkanivá máme dobrý odžas. V TČM sa tento termín nazýva čchi (qi energia). Shatawari čistí krv, vyživuje a podporuje plodnosť. Podporuje aj tvorbu mlieka pri kojení. Obsahuje fytoestrogény, z ktorých sa v tele tvorí estrogén. Priaznivo vplýva na cysty, myómy, endometriózu.

V klimaktériu sa odporúča kombinácia Asvagandha a Shatawari, ktorá podporuje fyzickú kondíciu. Kombinácia Brahmi  a Jatamamsi  je mentálne povzbudzujúca. Shatawari a Aloe Vera detoxikuje a podporuje chudnutie.

Aloe Vera – vhodné užívanie pri vynechávaní menštruácie a pri nádoroch a myómoch. Má ochladzujúci účinok. Aplikuje sa aj lokálne na pleť, akné, pupienky, škvrny a kruhy pod očami. Má vyživujúce účinky na vlasy a vyživuje aj kĺbovú chrupavku.

Ashoka – Saraca Indica – používa sa vo forme prášku získaného z kôry stromu alebo ako šťava. Obsahuje veľa fytoestrogénov. Je ochladzujúca. Vysušuje a pôsobí dobre na vaginálne výtoky. Odvar z Ashoky je možné použiť priamo do vagíny.  (Kurkuma-Neem-Ashoka). Je vhodná aj pri silnej menštruácii a krvácajúcich hemeroidoch a pri prekyslení organizmu. Používa sa aj na klystír, pretože má regeneračné účinky na sliznice.

Chandrasur – Lepidium Sativum – Žerucha – odstraňuje Ámu (toxíny) harmonizuje Vátu a Kaphu. Prečisťuje kanáliky a má zahrievajúci účinok. Nie je vhodná Pre Pittu.

 

Ponuku kvalitných prírodných produktov Organic India a Ecce Vita Dr. Frej nájdete v našom eshope ajurveda-shop.eu

 

Zdieľať