Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

Jarné obdobie z pohľadu Ájurvédy

S blížiacou sa jarou sa častejšie objavujú choroby spojené s dóšou Kapha. Kapha je v Ajurvédskej medicíne pomalá, ťažká, zahlieňujúca energia, ktorá súvisí s problémami dýchacieho ústrojenstva, opuchmi, obezitou, cukrovkou a pod. Energia Kapha prevažuje v jarnom období od marca do júna. Príčina únavy, astmy, alergií, zahlieňovania, podľa Ájurvédy leží vo zvýšenej Kaphe v žalúdku a pľúcach.

Kapha typ sa objavuje pri konzumácii sladkej a ťažkej stravy a pri prejedaní sa. Počas obdobia Kapha je vhodné zaradiť detoxikáciu a následne harmonizujúcu stravu. Keďže Kapha má tendenciu k akumulácii a ťažkostiam, musí byť strava ľahká s prevahou teplých jedál i nápojov. Konzumácia studeného, tučného, výživného a vyprážaného jedla, či vo väčšej miere mliečnych výrobkov a studených sladkých nápojov je úplne nevhodná. Prevládajúca chuť má byť palivá, horká a trpká. Táto chuť nie je moc atraktívna, ale je veľmi dôležitá pre túto konštitúciu. Najvhodnejšie sladidlo je surový med, palmový alebo nerafinovaný trstinový cukor. Z alkoholu je vhodné v malom množstve červené víno. 

 

Vhodné potraviny: obilniny (jačmeň, pohánka, proso, ovos, malé množstvo pšenice, kukurice), väčšina druhov zeleniny, z ovocia jablká a hrušky, v malom množstve biele mäso, sladkovodné ryby a strukoviny (cícer, fazuľa). Mliečne výrobky z kravského mlieka je potrebné vylúčiť. Striedmo je možné konzumovať kozie výrobky, zo syrov mozzarellu z byvolieho mlieka, syry panír a ricottu. Najvhodnejšie korenie je napríklad čerstvý alebo sušený zázvor a cesnak. Jedlo by sa malo podávať v menších porciách, malo by byť teplé, suché, ľahké a korenené. Z korenín sa odporúča zmes korenia Trikatu, rímska rasca, kurkuma, koriander, horčičné semienka a kardamón. Pre posilnenie zažívania, ktoré je potrebné na jar podporiť, je najlepšie zamiešať malinké množstvo muškátového oriešku do cmaru.

 

Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou pomáhajú Kaphu upokojiť. Vyhýbať by sme sa mali dennému spánku. Týmito odporúčaniami by sa mali riadiť ľudia typu Kapha. Ľudia typu Pitta a Váta musia tiež upraviť stravu počas jarného obdobia, ale musí byť nastavená na ich nerovnováhu a prípadné zdravotné problémy.

 

Byliny.
Z bylín, ktoré možno vhodne použiť na zníženie nahromadenej Kapha energie patrí Puškarmul, čiže bylina Inula racemosa. Esenciálny olej z byliny sa testoval na protibakteriálny a protiplesňový účinok. Ajurvédsky vedec Cáraka opisuje účinky na astmu, dýchavičnosť a čkanie. Skvelé účinky má u všetkých ochorení dýchacieho systému. Puškarmul trávi ámu (toxíny), otvára kanály a likviduje toxické usadeniny. Používa sa na podpornú liečbu obezity a odbúravanie vnútorného tuku. Celkovo tiež urýchľuje metabolizmus.

Triphala je zložená z troch bylín s liečivými účinkami: Amalaki, Emblica Officinalis, jeden z najsilnejších antioxidantov s regeneračným účinkom na bunky, posilňuje imunitný systém, Haritaki, Terminalia Chebula, tibetská kráľovná bylín, posilňuje srdce, mozog a má celkovo vitalizujúce účinky. Vibhitaki, Terminalia Belerica, posilňuje pečeň a znižuje riziko srdcových chorôb. Triphala je najznámejší prípravok na prečistenie, zbavuje telo starých usadených toxínov, reguluje zažívací trakt.

 

Punarnava (Boerrhavia diffusa) patrí k jednej z cennných bylín v Ajurvédskej medicíne a pôsobí veľmi účinne na energiu Kapha. Slovo Punarnava znamená doslova: "to, čo omladzuje telo". Má horkú a pálivú chuť a ochladzujúci účinok. Liečivý účinok má koreň. Koreň obsahuje roteoidy, vitamíny A1, B1, C, D, E, alkaloidy, steroly, steroidom podobné látky a boerhaviny. Účinkuje na väčšinu tkanív, krv, svaly, tuk, kostnú dreň, nervové tkanivo a pohlavné orgány. Najznámejšie použitie sa týka urogenitálneho traktu, ktoré veľmi dobre regeneruje.

Zaujímavá a účinná je kombinácia s dvoma dôležitými bylinami podporujúcimi pečeň - Kutki a Bhumyamalaki. Táto unikátna kombinácia regeneruje súčasne pečeň i obličky. Ďalším dôležitým účinkom Punarnavy je odvodnenie organizmu. Tiež sa uplatňuje pri znižovaní nadváhy väčšinou ako súčasť zmesí pre liečbu obezity. Má regeneračné účinky na celý organizmus. Regeneračný účinok posilňuje organizmus pri celkovom oslabení. Punarnava prečisťuje a regeneruje telo a otvára kanáliky podporujúce vylučovanie toxínov a odpadových látok.

 

Z materiálov Dr. Freja spracovala a pripravila Viera Kosíková

 

Zdieľať