Ajurvéda - cesta k zdravému a dlhému životu

Všetko o ajurvéde, jej princípoch, dôležitých bylinách a jej vplyve na naše zdravie

V dnešnej dobe, ktorá nám ponúka množstvo nástrah v podobe širokej  ponuky lákajúcich potravín či už zdravších alebo menej zdravých, rôznych dobrôt a pochutín si častokrát aj nevedomky, postupne a pomaly oslabujeme naše tráviace  a detoxikačné orgány. Rozhodneme sa ísť na preventívnu prehliadku, v nádeji, že všetko bude v poriadku ,ale výsledky nás častokrát vôbec nepotešia. Máte zvýšený alebo vysoký cholesterol, vypočujeme si z úst lekára. Samozrejme, že pre lekára nie je problém napísať recept s liekom, ktorý nám zaručene hladinu cholesterolu upraví. A my zrazu stojíme pred otázkou „čo robiť“?

Čítať ďalej: Metabolizmus tukov a regulácia cholesterolu


ČO JE CELIAKIA?


Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepku (gluténu) - bielkovine, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut alebo ovos. Organizmus pacienta s celiakou začne vytvárať protilátky proti vlastnému tenkému črevu, ktoré ho poškodzujú.

Čítať ďalej: CELIAKIA

Jarné obdobie z pohľadu Ájurvédy

S blížiacou sa jarou sa častejšie objavujú choroby spojené s dóšou Kapha. Kapha je v Ajurvédskej medicíne pomalá, ťažká, zahlieňujúca energia, ktorá súvisí s problémami dýchacieho ústrojenstva, opuchmi, obezitou, cukrovkou a pod. Energia Kapha prevažuje v jarnom období od marca do júna. Príčina únavy, astmy, alergií, zahlieňovania, podľa Ájurvédy leží vo zvýšenej Kaphe v žalúdku a pľúcach.

Čítať ďalej: Jarné obdobie z pohľadu Ájurvédy

Strava a ročné obdobia z pohľadu Ajurvédy


 Všetky látky a potraviny, ktoré do tela dávame musia prejsť zažívacím systémom a ten ich strávi ľahko alebo nie. Pokiaľ nie je v dobrom stave, konečným  výsledkom je nahromadenie nestrávených zvyškov potravín, ktoré telo zanášajú vo forme nečistôt. Najväčší vplyv na naše zdravie majú každodenné návyky. K celistvému pohľadu Ajurvédy na človeka, patrí i celistvý prístup k potrave a k jej výberu.


Príroda zariadila, že s meniacim sa ročným obdobím sa bude meniť aj to čo v prírode rastie. Môžeme sa poučiť z toho, čo príroda vyprodukuje, pretože sama dobre vie, čo budeme potrebovať. Vezmime to po poriadku, podľa jednotlivých ročných období.

Čítať ďalej: Strava a ročné obdobia z pohľadu Ajurvédy